środa, 21 grudnia 2011

Jak czytać więcej: poradnik miłośnika książek

Czytanie dobrej książki należy do moich najbardziej ulubionych zajęć.

Powieść jest wehikułem czasu, dziurą wydrażoną przez robaki o różnych wymiarach, wyjątkową magią, która pozwala Ci się wcielić w ciała i umysły fascynujących osobowości; transportowcem, dzięki któremu możesz przemierzyć świat; przyprawiającą o zawrót głowy wyprawą w świat miłości, śmierci, seksu, podejrzanych przestępców, baśniowych krain; twórcą nowych, najlepszych przyjaciół.

Wszystko w jednym.

Czytam, ponieważ kocham to doświadczenie, ponieważ to potężny nauczyciel życia, ponieważ mnie odmienia.

Nie jestem największym pożeraczem książek na świecie, ale czytam codziennie i z pasją.

Wielu ludzi twierdzi, że chce czytać więcej, ale nie wie jak zacząć.

Przeczytaj to. Powinno pomóc.

  1. Nie czytaj z obowiązku - czytaj dla przyjemności. Znajdź książki o pasjonujących historiach, o osobistościach, które Cię fascynują, o nowych światach, które chciałbyś odwiedzić. Zapomnij o klasyce, chyba że odpowiada tej recepcie.
  2. Wykombinuj trochę czasu. Nie przeznaczamy więcej czasu na czytanie głównie dlatego, że zbyt dużo pracujemy, zapychamy nasz harmonogram zajęć, cały czas ślęczymy na Internecie (tam też co prawda można znaleźć dobrą lekturę, ale Internet może wyssać z nas bezgranicznie całą uwagę) i oglądamy zbyt dużo telewizji. Wybierz porę i przeznacz ją na czytanie. Jeśli trudno Ci znaleźć wolną chwilę zacznij od zaledwie dziesięciu minut - nawet te dziesięć minut to już coś! Spróbuj czytać dwadzieścia lub trzydzieści minut jeśli jesteś w stanie wykluczyć kilka rzeczy z Twojego harmonogramu.
  3. Nie rób nic tylko czytaj. Pozbądź się wszystkiego, co mogłoby Cię rozproszyć. Poszukaj cichego, spokojnego miejsca. Jesteś tylko Ty i Twoja książka. Miej na uwadze inne rzeczy ale pozbądź się chęci ich wykonywania na rzecz czytania. Jeśli musisz juz coś zrobić, zrób sobię herbatę.
  4. Pokochaj to. Nie robisz tego, żeby siebie udoskonalić. Robisz to dla przyjemności. Czytanie jest magiczne, a magia zmieni wszystko inne w Twoim życiu. Pokochaj to doświadczenie, każdego dnia będziesz go oczekiwał z niecierpliwością.
  5. Przemień czytanie w rozrywkę towarzyską. Znajdź przyjaciół, którzy kochają czytać, lub znajdź ich w sieci. W Internecie istnieje świat czytelników, którzy z przyjemnością polecą kilka pozycji i porozmawiają o książkach, które czytają. Sprawdź także Klub Książki. Czytanie odbywa się w samotności, ale również jest aktywnością społeczną.
  6. Wejdź w nawyk. Znajdź motywację w Twojej codziennej rutynie i czytaj konsekwentnie dokładnie po tym jak ta motywacja się pojawi, nawet jeśli miałbyś poświęcić temu od 5 do 10 minut. Im bardziej konsekwentny będziesz, tym dłużej to potrwa i wejdziesz w silniejszy nawyk.
  7. Nie rób z tego obowiązku. Nie traktuj tego jak kolejną rzecz do odhaczenia na Twojej liście lub harmonogramie. To nie jest część Twojego planu o samodoskonaleniu. To jest cześć Twojego planu na to jak nadać życiu więcej pikanterii.
  8. Porzuć książkę, jeśli jest nudna. Czytanie nie jest czymś co robisz, bo jest ono dla Ciebie dobre - to nie jest jak przyjmowanie witamin. Czytasz, bo sprawia Ci to radość, więc jeśli z książki nie czerpeiesz radości, odłóż ją. Przeczytaj przynajmniej jeden rozdział, ale jeśli się do niego nie przekonasz, przejdź do następnego.
  9. Odkryj niezwykłe książki. Rozmawiam z ludźmi, którzy pałają miłością do książek i czytam recenzje lub zwyczajnie penetruje staromodne księgarnie. Wspieranie lokalnych księgarni to świetna sprawa i niesamowita zabawa. Biblioteki również należą do wyjątkowych miejsc, które nie są w pełni używane - zapisz się jeszcze dziś.
  10. Nie przejmuj się tempem. Szybkie czytanie sprawdza się w przypadku niektórych osób, ale powolne czytanie również jest świetne. Liczba książek i tempo czytania w ogóle nie grają roli. To nie jest wyścig. Czytasz, by czerpać radość z książek, więc się nie spiesz. To tak jakby dobre jedzenie lub dobry sex sprawiały Ci satysfakcję: lepiej się nimi delektować, niż je pośpiesznie wykonywać.

Kilka rekomendacji.

1 komentarze:

Paweł Łukasik pisze...

Muszę częściej stosować się do 8. Bardzo ciężko mi porzucić rozpoczętą już pozycję nawet jeśli nudzi...

Paweł

Prześlij komentarz