środa, 30 listopada 2011

Jak stworzyć minimalistyczny dom

Nie mogę stwierdzić, że mój dom jest w pełni minimalistyczny, ale z pewnością nie jest zagracony, i większość ludzi, których znam nazywa go całkiem minimalistycznym domem.

Jeden z moich ostatnich gości ujrzał moją kuchnię i skomentował - „Nigdy nie widziałem czystszej kuchni, bez tylu niepotrzebnych rzeczy!” Cóż, robię co w mojej mocy by utrzymać ją w czystości, ale najważniejsze to usuwać niepotrzebne szpargały.

Na przykład, na podłodze mojej kuchni/jadalni jest tylko kilka najważniejszych rzeczy: stół jadalny (pozbawiony wszystkiego, co niepotrzebne), krzesła, stołki, wysokie krzesła i stołki dla dzieci. Na blatach stoi tylko toster, ekspres do kawy i mikrofalówka.

Czy ten typ minimalistycznego domu pozbawiony jest charakteru, zabawy i życia? Niektórzy mogą tak pomyśleć, ale czerpię dziwną satysfakcję i spełnienie rozglądając się i widząc dom bez bałaganu. To sprawia, że czuję się spokojnie, niczym nie ograniczony, po prostu miło.

Korzyści minimalistycznego domu

Mógłbym o tym przez chwilę prawić, ale pozwólcie, że wymienię tylko kilka najważniejszych plusów:

  1. Mniej stresujący. Bałagan jest formą wizualnego rozproszenia, i wszystko w zasięgu naszego wzroku choć trochę przyciąga naszą uwagę. Im mniej bałaganu, tym mniej stresu wzrokowego odczuwamy. Minimalistyczny dom jest uspokajający.
  2. Bardziej atrakcyjny. Pomyśl o zdjęciach domów, które są zagracone, i o zdjęciach domów minimalistycznych. Te, z prawie niczym w środku oprócz pięknych mebli, kilku ładnych dzieł sztuki, i z bardzo małą ilością dekoracji, przemawiają najbardziej do większości z nas. Możesz uczynić swój dom atrakcyjniejszym, jeśli postarasz się by wyglądał minimalistycznie.
  3. Łatwiejszy do posprzątania. To bardzo trudne posprzątać całą stertę rzeczy, albo zmieść czy odkurzyć stos mebli. Im więcej rzeczy posiadasz, tym częściej musisz je sprzątać. Pomyśl, jak łatwo jest posprzątać pusty pokój w porównaniu z pięćdziesięcioma przedmiotami w środku. To oczywiście skrajny przykład, tak samo nie radziłbym posiadania całkiem pustego pokoju, ale to tylko dobrze ilustruje różnicę.

Jak wygląda minimalistyczny dom

To oczywiście zależy od smaku i jak bardzo minimalistycznym chcesz zostać. Jestem minimalistą, ale bez przesady. Tu jest kilka cech charakterystycznych domu minimalistycznego:

  • Minimalistyczne umeblowanie. Minimalistyczny pokój zawierałby kilka najważniejszych mebli. Pokój dzienny, na przykład, mógłby mieć tylko kanapę, krzesło albo sofę dla dwojga, stolik na kawę, minimalistyczną szafkę (bez rzędu niekończących się półek), telewizor, kilka lamp. Mógłby mieć nawet mniej (na przykład kanapę, krzesła, stolik na kawę). Sypialnia mogłaby mieć proste łóżko (albo po prostu materac), komodę i może szafkę nocną lub półkę z książkami.
  • Czyste przestrzenie. W minimalistycznym domu, płaskie powierzchnie są czyste, może z wyjątkiem jednej, dwóch dekoracji (zobacz następny punkt). Nie ma na nich na pewno mnóstwa bibelotów, a na pewno nie stosów książek i papierów lub innych przedmiotów.
  • Delikatne dekoracje. Dom pozbawiony jakichkolwiek przedmiotów mógłby być odrobinę nudny, mimo wszystko. Zamiast stolika na kawę bez żadnego elementu dekoracyjnego, możesz na przykład postawić prosty wazonik z kilkoma kwiatami. Na czystym biurku może stać rodzinna fotografia. Zamiast kompletnie czystej ściany możesz na niej zawiesić kunsztowne dzieło sztuki (ja zawieszam dzieła mojego ojca, który jest wspaniałym artystą).
  • Jakość zamiast ilości. Zamiast gromadzenia mnóstwa rzeczy w swoim domu, minimalista wybrałby tylko kilka naprawdę potrzebnych rzeczy, które kocha i których często używa. Naprawdę ładny stolik, na przykład, jest lepszy niż pięć mebli ze sklejki.
  • Przykłady. Fotografia na samej górze postu jest dobrym przykładem domu minimalistycznego (to nie mój dom, chociaż chciałbym żeby nim był).

Jak stworzyć minimalistyczny dom

Tak naprawdę nie ma żadnych wskazówek jak go takim uczynić, oprócz zmiany sposobu myślenia i gonienia ideałów przedstawionych wyżej. Jest jednak kilka rad, których udzieliłbym każdemu, kto stara się osiągnąć minimalizm:

  1. Jeden pokój naraz. Jeśli się nie przeprowadzasz, bardzo trudno jest uprościć cały dom naraz. Skup się na jednym pokoju, i niech stanie się on Twoją oazą spokoju. Użyj go jako inspiracji do uproszczenia następnego pokoju, a potem następnego. A potem zrób to na zewnątrz!
  2. Zacznij od mebli. Największymi rzeczami w jakimkolwiek pokoju są zawsze meble, więc zawsze powinieneś zaczynać upraszczanie od spojrzenia na meble. Im mniej mebli, tym lepiej (w granicach rozsądku, oczywiście). Pomyśl, które z mebli mogą zostać usunięte bez ograniczania komfortu i wygody życia. Ogranicz się do kilku prostych mebli o jednolitych, stonowanych kolorach.
  3. Tylko najważniejsze. Patrząc na meble lub cokolwiek w Twoim pokoju, zapytaj siebie czy ten przedmiot jest naprawdę potrzebny. Jeśli możesz się bez niego obyć, wyrzuć go. Spróbuj ograniczyć wyposażenie pokoju do najważniejszych przedmiotów - zawsze możesz dodać kilka wybranych przedmiotów ponad te najważniejsze.
  4. Oczyść podłogi. Z wyjątkiem mebli, nic nie powinno stać na Twojej podłodze. Nic nie powinno jej zagracać, nic nie powinno być na niej zgromadzone, przetrzymywane. Jeśli ograniczyłeś już meble do najważniejszych, uprzątnij z niej wszystko inne - oddaj na cele charytatywne, wyrzuć, albo znajdź na nie miejsce poza Twoim wzrokiem.
  5. Uprzątnij powierzchnie. Zrób to samo z płaskimi powierzchniami. Nic na nich nie miej, oprócz jednej, dwóch prostych dekoracji (zobacz radę nr 9 poniżej). Oddaj na cele charytatywne, wyrzuć lub znajdź miejsce poza zasięgiem Twojego wzroku. To sprawi, że wszystko wyda się bardziej minimalistyczne.
  6. Uprzątnij ściany. Niektórzy ludzie wieszają prawie wszystko na ich ścianach. Minimalista tego by nie zrobił. Zostaw na ścianie tylko jedno, dwa dzieła sztuki (zobacz radę 8 poniżej).
  7. Przechowuj rzeczy poza wzrokiem. Wspomniałem o tym w radach powyżej, ale powinieneś przechowywać wszystko poza Twoim wzrokiem, w szufladach i komodach. Na półkach na książki możesz położyć książki, płyty DVD lub CD, ale nie powinno na nich być niczego więcej oprócz kilku prostych dekoracji (nie całych kolekcji rzeczy).
  8. Oczyszczaj. Jeśli oczyszczasz płaskie powierzchnie i podłogę, i przechowujesz rzeczy w komodach i szafkach, prawdopodobnie zapragniesz oczyścić je także. Możesz to zrobić później jeśli chcesz.
  9. Prosta sztuka. By zapobiec nudzie w pokoju, możesz powiesić prosty obraz, rysunek, lub fotografię, w ramie, stonowaną, o jednolitych barwach, jeśli chcesz na każdej ze ścian. Jeśli możesz pozostaw kilka ścian pustych.
  10. Proste dekoracje. Jak wspominałem powyżej, jedna lub dwie proste dekoracje mogą służyć jako akcenty w minimalistycznym pokoju. Wazon z kwiatami alb mała roślina doniczkowa to dwa najczęstsze przykłady. Jeśli reszta pokoju jest w stonowanych kolorach, Twoje akcenty mogą wykorzystać jaśniejsze kolory (takie jak czerwony albo żółty) by przykuć uwagę i dodać pokojowi energii.
  11. Proste obramowanie okien. Same okna, lub proste zasłony w jednolitych barwach, albo drewniane żaluzje są dobre. Za dużo ornamentów wokół okna to przesada.
  12. Stonowane barwy. Jak wspomniałem w radzie nr 9 powyżej, możesz mieć akcent jasnej barwy w pokoju, ale większość powinna być utrzymana w stonowanych barwach - biały to klasyczny minimalistyczny kolor, ale którykolwiek kolor, który nie męczy oka jest dobry (przychodzą mi na myśl kolory ziemi, jak błękity, brązy, jasne brązy, zielenie).
  13. Sprawdź i eliminuj. Kiedy już uprościsz pokój, na pewno możesz zrobić więcej. Daj mu kilka dni, potem spójrz na wszystko świeżym okiem. Co możesz wyeliminować? Wyrzucić spoza zasięgu wzroku? Co jest niepotrzebne? Możesz wracać do każdego z pokoi kilka razy na miesiąc, i czasem odkryjesz, że możesz uprościć więcej.
  14. Miejsce na wszystko. Wspominałem o tym w innych postach, ale w minimalistycznym domu, to ważne aby znaleźć miejsce na wszystko, i pamiętać, gdzie są te miejsca. Gdzie jest blender? Znajdź dla niego miejsce i trzymaj się go. Staraj się znajdować logiczne miejsca, przy których używasz określonej rzeczy, by usprawnić rzeczy, ale najważniejsze to znaleźć miejsce.
  15. Usiądź, zrelaksuj się i ciesz się. Kiedy uprościsz pokój, daj sobie chwilę by popatrzeć i ciesz się tym. To tak uspokajające i zadowalające. To nagroda za ciężką pracę. Och. Jak dobrze!

2 komentarze:

Milena pisze...

Zawsze marzyłam o domu, którego nie trzeba będzie ciągle sprzątać. Nie lubie tego. Teraz mam malutki i jestem bardzo zadowolona. To moje wymarzone miejsce.

mieszkania kraków nowe inwestycje pisze...

Zgadzam się z Twoim minimalizmem! Planujemy zakup mieszkania, nie umeblowanego. Myślę że jest to fajne, ponieważ zwykle takie mieszkania są znacznie tańsze oraz co najważniejsze możemy kupić meble takie, jakie nam się podobają

Prześlij komentarz