sobota, 6 listopada 2010

Jak odzyskać swoją uwagę

Jakiś czas temu, po części ironicznie, opublikowałem na Twitterze taką wiadomość:

Zastanów się, na czym skupiasz swoją uwagę każdego dnia, ponieważ jej cenne zasoby decydują o tym, jak wygląda Twoje życie.

To zdanie mocno chwyciło ludzi za serce, zwłaszcza tych, którzy czują się na co dzień przytłoczeni. Nasza uwaga jest rozproszona na zbyt wiele czynności, co sprawia że czujemy się obciążeni, roztargnieni, bezładni; rozdwajamy się bez celu.

Istnieje milion blogów, ludzi, usług, mediów konkurujących miedzy sobą o naszą uwagę, która jest ograniczona i niezwykle wartościowa — jest wręcz naszym największym bogactwem.

Świat jej pożąda i tylko od nas zależy, ile jej dostanie.

Ten wybór naprawdę wpływa na jakość naszego życia; to na czym skupiamy największą uwagę staje się jego częścią. Jeśli non-stop oglądasz i czytasz wiadomości, wkrótce wynajdywanie kolejnych globalnych tragedii stanie się Twoją obsesją. Z kolei gdy śledzisz ostatnie nowinki ze świata show biznesu Twoje życie kreci się jedynie wokół tego tematu. To samo staje się z ludźmi udzielającymi się towarzysko jedynie za pośrednictwem portali społecznościowych — w dość krótkim czasi ich świat zupełnie przenosi się do sfery wirtualnej.

Jeśli jednak zdecydujesz zainwestować swój potencjał w pracę, która Cię pasjonuje, wiele dla Ciebie znaczy, ma szanse zmienić Twoje życie i otaczający Cię świat w nawet najmniejszy sposób... to może to stać się Twoim nowym życiem.

Jeśli zdecydujesz poświecić swoją uwagę przyjaciołom, rodzinie i innym bliskim — tzn. naprawdę skupić się na nich zamiast tylko połowicznie, np. rozmawiając z nimi i jednocześnie sprawdzając pocztę w telefonie czy na mailu — Twoje życie może wzbogacić się na wiele sposobów.

Dlatego namawiam do odzyskiwania swojej uwagi, a najprościej jest trzymać się poniższych rad:

1. Zmniejsz grono znajomych. Nie dotyczy to tych prawdziwych przyjaciół, ale tych poznanych na portalach społecznościowych, blogach i forach. To, że są wirtualni, nie znaczy że są źli, ale posiadanie zbyt wielu jest po prostu bez sensu. A każdy z nich zabiera bezcenny kawałeczek Twojej dziennej uwagi — podczas sprawdzania ich profili, klikania na dodane przez nich linki, odpisywanie na ich wiadomości, przeglądanie ich zdjęć, itp. Im więcej ich posiadasz, tym więcej Twojej uwagi będą pochłaniać. Ogranicz ich do tych absolutnie niezbędnych. Czytaj więcej.

2. Zmniejsz swoje potrzeby. Dotyczy to głównie subskrypcji do blogów, newsletterów i innych aktualności. Zasada ta sama co wcześniej; im mniej tym lepiej dla Ciebie i Twojej podzielności uwagi.

3. Ogranicz swój czas na komunikację. Sprawdzając pocztę na mailu daj sobie 10 minut na przeczytanie wiadomości, odpowiedzenie na nie, wykasowanie kilku i wyjście. Na Twittera/Facebooka przeznacz 5 minut. Naprawdę nastaw sobie zegarek. Nie pozwól, żeby te czynności pochłaniały zbyt dużo Twojej uwagi.

4. Zrezygnuj z newsów. To jak błędne koło. Zrozumie to w pełni ktoś, kto tak jak ja (pracowałem przez lata jako dziennikarz) skupiał na tym zbyt dużą uwagę przez długi okres — w pewnym momencie można zauważyć, ze wszystko się powtarza, rok po roku. Wiec dopóki Twoja praca nie jest od tego zależna, nie marnuj swojej uwagi na sprawdzanie wiadomości. Uwolnij się od potrzeby bycia na bieżąco. Nawet jeśli z tego żyjesz, spróbuj to ograniczyć do minimum.

5. Bądź treściwy. Pisz krótkie i rzeczowe maile, posty na blogu czy komentarze na portalach. Oczywiście z pewnymi wyjątkami, ale skupiaj się głownie na treści. Czytaj więcej.

6. Poświęć uwagę na najważniejsze. Kluczem do sukcesu jest dokonanie odpowiedniego wyboru na czym skupić uwagę. Bądź ostrożny i zadaj sobie pytanie, co jest naprawdę dla Ciebie ważne. Pisanie? Fotografia? Projektowanie? Programowanie? Otwarcie nowej firmy skupionej na pomocy innym? Twoje dzieci? Odpowiedz wreszcie na to pytanie i poświęć swoją uwagę tej najważniejszej odpowiedzi.

7. Stań się świadomym swojego rozproszenia. W momencie, gdy zdecydujesz się skupić na tej jednej, najważniejszej rzeczy, zaczniesz dostrzegać wszystkie niepotrzebne czynności, które rozpraszały Twoje skupienie. Zauważenie ich i uzmysłowienie sobie, jak na Ciebie działają, nauczy Cię, kiedy się zatrzymać, uspokoić i powrócić na właściwa ścieżkę.

8. Otaczaj się pozytywną energią. Jeśli chcesz, aby Twoje życie było bardziej optymistyczne, to skupiaj swoją uwagę na pozytywnych rzeczach. To dotyczy zwłaszcza Internetu, ludzi, projektów, w które się angażujesz, itp.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj moja książkę: "Focus: a simplicity manifesto in the age of distraction".

0 komentarze:

Prześlij komentarz