niedziela, 7 listopada 2010

Zdrowe odżywianie - długofalowa wizja

Gościnny post Chrisa, autora bloga Zen to Fitness oraz "Prostego poradnika jak jeść zdrowo".

"Daj człowiekowi rybę a nakarmisz go na jeden dzień; naucz człowieka, jak złapać rybę a będziesz go karmić przez całe życie." ~Lao Tzu

Ta metafora Lao Tzu jest dobrym przykładem na to, jak działa mechanizm zdrowego odżywiania.

To naprawdę wstyd, że tylu ludzi ma obsesję na punkcie krótkotrwałych diet, które mają na celu pomoc w zrzuceniu kilku kilogramów i osiągnięciu upragnionej wagi. Faktem jest, że ekstremalne odchudzanie w jakiejkolwiek formie działa przez krótki okres, ale z drugiej strony sprawia że organizm szybko rewanżuje się powrotem do poprzedniej wagi lub tej, która jest dla niego odpowiednia.

Widziałem zbyt wielu ludzi walczących z własnym ciałem, katujących się drakońskimi dietami przez tydzień po to, aby przez następne 7 dni jeść fast foody.

To prawdziwa katorga dla naturalnego systemu równowagi ciała; przez pierwszy tydzień organizm chudnie bardziej, niż jest na to przygotowany i uwalnia hormony stresu, aby z tym walczyć, a następnie przez tydzień jest przeciążony trawieniem konserwowanego lub przesłodzonego pożywienia, którego przesyt ma mu wynagrodzić poprzednią głodówkę. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że to ponownie stresuje nasz metabolizm, zmuszając go do przetworzenia nadmiaru jedzenia i chemikaliów.

Niestety ten proces nie pozostaje bez echa — zakładając, że zaczęliśmy się odchudzać jako nastolatki, nasz metabolizm z wiekiem jest coraz bardziej przeciążany, co oznacza regularne przybieranie na wadze.

Jaki sekret w takim razie ukrywają ludzie, którzy mogą jeść praktycznie wszystko i wciąż są szczupli i zdrowi? Po prostu nigdy nie katowali swojego ciała, nie pozbawiali go energii, nie głodzili, wiec ich metabolizm nie jest uszkodzony i działa sprawnie, przetwarzając pokarm na energię z zachowaniem stałej, zdrowej wagi.

Ten stan jest możliwy do osiągnięcia, jeśli zadbamy o racjonalną relację między naszym ciałem a odżywianiem. To nie znaczy, że powinniśmy jeść cokolwiek, na co mamy ochotę, ponieważ niektórych produktów należy się wystrzegać, ale chodzi o przygotowanie zbalansowanej diety z pełnowartościowego jedzenia, które nasz metabolizm jest w stanie przyswoić.

Po pierwsze, należy przestać postrzegać jedzenie jako coś unikalnego, swego rodzaju "nagrodę", i ograniczyć się do trzech posiłków dziennie. Ilu twoich znajomych zamiast śniadania pije kawę, aby podczas obiadu zjeść dodatkową porcję kalorii w postaci "czegoś" słodkiego na deser?

Prawda jest taka, że kiedy jemy trzy pożywne posiłki w ciągu dnia, nasz organizm osiąga poziom odżywienia, jakiego nie doznał czasami przez lata, zanika uczucie niedosytu a jedzenie zaczyna być oczekiwaną przyjemnościa, a nie jedynym celem w życiu. Z czasem posiłki staną się skromniejsze, uczucie sytości pojawi się szybciej i bez zbędnego wysiłku, ataki głodu zupełnie znikną i zaczniesz wreszcie dbać o to, co jesz. Nie będzie to zasługa diety, ale wynik dobrego odżywiania.

Kolejnym krokiem jest zastąpienie węglowodanów warzywami. Nie trzeba zupełnie rezygnować z ryżu, ziemniaków czy mąki, ale należy łączyć je z bardziej odżywczymi produktami, np. dodając do każdego posiłku sałatkę z pomidorów, marchewki, cukini, selera z lekkim sosem z soli morskiej, pieprzu, oliwy i cytryny.

Taki zielony "starter" raz dziennie przed posiłkiem zadowoli twój metabolizm i pobudzi twój apetyt na świeże, zdrowe pożywienie.

Wnioski

Ten artykuł nie jest o tym, jak skutecznie oszukiwać własny metabolizm, jedząc regularnie, ale raczej jak odpowiednio odżywiać swoje ciało w trosce o jego zdrowie. W momencie gdy zaczniesz dbać o metabolizm, nie tylko wzrośnie twoja energia a apetyt na cukier i kofeinę odejdą w zapomnienie; zaczniesz wreszcie regulować swoje łaknienie. A stamtąd już prosta droga do nabrania ochoty na naturalne i zdrowe jedzenie.

Zdrowe odżywianie powinno być zawsze planowane w dłuższym okresie. Nigdy nie należy szukać szybkich pomysłów, jak walczyć z wagą — szkoda zdrowia. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja. Jeśli chcesz dbać o swoje ciało, to musisz zbudować zdrową relację między metabolizmem a jedzeniem, żeby mieć więcej czasu i ochoty na robienie rzeczy, które lubisz.

0 komentarze:

Prześlij komentarz